dnevnik.bg Новини
10 Декември 2024
-
Сирийските бунтовници ще публикуват списък на замесени в мъчения представители на режима
Сирийските бунтовници ще публикуват списък на най-висши представители на режима на Башар ал Асад, съобщи лидерът на "Хайят тахрир аш Шам", основната фракция, превзела Дамаск. Ще бъде... -
"Съвестта се променя." Как Ерих Кестнер остава, пише и оцелява в нацистка Германия
Анализът е препубликуван от "Свободна Европа". "Те искаха да оцелеят в кафявия Райх с минимални отстъпки. Надяваха се, че всичко ще мине добре. Не можеше да мине добре и не мина добре."... -
Джорджеску и група наемници вероятно са планирали акции за всяване на хаос
Разследването на предизборната кампания за президентските избори в Румъния и в частност на тази на независимия кандидат Калин Джорджеску извади наяве връзка между Джорджеску и лидер на група... -
Българите търсят предимно спортни личности и събития в "Гугъл" през 2024 г.
Спортните личности и събития доминират в търсенията на българите в "Гугъл" през 2024 г. Това показват резултатите от изследването за интересите на българите в глобалната търсачка,... -
Нобелови лауреати не одобряват Робърт Кенеди-младши за здравен министър
Над 75 нобелови лауреати се противопоставят на избора на Робърт Кенеди-младши за министър на здравеопазването на САЩ в администрацията на Доналд Тръмп, предаде БТА.
В общ призив... -
Тръмп е предлагал Мексико и Канада да станат американски щати
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп е предложил идеята Мексико и Канада да станат американски щати, ако искат да продължат да получават, както той е казал, субсидии от САЩ, съобщава... -
Само "Демократична България" ще преговаря с ГЕРБ, ако не се постигне съгласие за санитарния кордон
"В този парламент е възможно да има проевропейско и антикорупционно правителство", каза Надежда Йорданова от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) по време на консултациите... -
Възрастен мъж пострада тежко, след като беше ударен от трамвай
Мъж на около 80 години е бил ударен от трамвай в района на столичния площад "Македония" тази сутрин, съобщава БНР. Той е пострадал тежко и е настанен в "Пирогов" с множество травми.
... -
Наталия Киселова потвърди пред Главчев, че бюджетът ще бъде приет в кратки срокове
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова се срещна със служебния министър-председател Димитър Главчев по нейна инициатива. Двамата обсъдиха взаимодействието между институциите и... -
Консултациите на Румен Радев с "Продължаваме промяната - Демократична България" (видео)
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков заяви на консултациите при президента Радев, че само "Демократична България" ще участва в преговори с ГЕРБ, ако те не подпишат...
Новини от страната
Цветелина Пенкова: „Парите на ЕС не са в чекмедже, от българската държава зависи колко от тях ще влязат в нашата икономиката“
Eвропейските лидери постигнаха съгласие около финансовите параметри на Съюза за следващите 7 години – 1,824 трилиона евро, от които 750 млрд. евро са част от Фонда за възстановяване от корона-кризата в дебати, продължили 5 дена.
Постигането на консенсус е изключително важен сигнал към европейските граждани, държавите-членки и бизнеса, които вече имат ясен ориентир за това какъв ще е общият европейски бюджет.
Преди да започнат интерпретациите какво означава това за България и дали сме постигнали „успех“, искам да подчертая следното:
- Българският министър-председател отиде на Съвета без парламентарен мандат. Добра практика е, преди срещи на върха, да е постигнато национално съгласие около основните цели на страната, които да представи и защити в европейското семейство. Пренебрегването на парламента в такива моменти на горещи преговори отслабва националната позиция.
- Във връзка с това, няма как да оценим отпуснатите за България общо 29 млрд. евро като постижение, тъй като ние нямахме предварително поставена цел, която да е публично оповестена или да е резултат от национален политически дебат. Да, средствата номинално са завишени, но условията за тяхното отпускане са кардинално променени и това ще създаде препятствия пред България. Това не са пари в „чекмедже“, а потенциален обем от средства. От държавата зависи доколко ще съумее да ги инвестира адекватно.
- Подчертавам, че сумата от 29 млрд. евро е индикативна. Една част от тях, които са по Многогодишната финансова рамка (МФР), се определят по споразумение между ЕК и България, както до сега. Другата част са от новосъздадения Фонд за възстановяване.
- За да се възползва максимално от средствата от Фонда за възстановяване, България трябва да изготви национален план за възстановяване на икономиката след настоящата криза. В този план следва да бъде описана националната програма за реформи и инвестиции. Процесът за одобряване на националните планове за отпускане на съответното финансиране може да се опише накратко в три основни стъпки:
- Първо, в рамките на два месеца, националните планове се разглеждат от ЕК, за да се установи съвместимостта с препоръките за реформи, определени от Европейския семестър. Припомням, че последните доклади за България са критични и подчертават структурни проблеми в икономиката и управлението.
- Второ, оценката на Комисията трябва да бъде одобрена от Икономическия и финансов комитет на Европейския съвет, където заседават всички държави членки..
- Трето, Съвета в рамките на един месец, трябва да даде финално „зелена светлина“ за всеки национален план, за да бъдат отпуснати финансовите средства
Обвързването на финансирането с механизъм за върховенство на закона, позволява на Съвета да блокира средства с квалифицирано мнозинство (15 от 27 държави с общо не по-малко от 65% от населението на ЕС). За съжаление, България се нареди до Полша и Унгария, като проблемна държава и липсата на реформи в борбата с корупцията и върховенството на закона са обективен риск.
Отпускането на средствата по възстановяване (извън МФР) ще зависи от това до каква степен представеният, от България, план ще бъде приет от ЕК и останалите държави членки.
Цялостната логика на следващата финансовата рамка на ЕС е подчинена на зелената идея и на дигиталната трансформация. Държавите ще трябва да изготвят национални планове, които ще се оценяват от ЕК. България вече изостава в това отношение, липсват яснота и диалог за националните ни цели.
Коментари