Новини от Гоце Делчев и региона
Продължава празничната програма посветена на 106 години свободен Неврокоп
Програмата ,посветена на Освобождението на град Гоце Делчев (Неврокоп),започна на 12 октомври с представянето на филма “Крилатият съсед” с автор Димитър Стоянов Попов в малката зала на Дома на културата.
Гоцеделчевският клон на Българското дружество за защита на птиците и читалище "Изгрев 1930" в с.Баничан запознаха неврокопчани с живота на белия щъркел и с това какво се случва в едно щъркелово гнездо.
С голям интерес бе разгледана и последвалата изложба на НПГ "Димитър Талев" в същата зала.На изложбата учениците от осми и девети клас от специалност "Конструиране,моделиране и технология на облекло от текстил" на НПГ"Димитър Талев"показаха модели и облекла ,изработени от нетрадиционни материали.Произведенията на талантливите деца могат да бъдат видяни до 1 ноември в малката зала на Дома на културата.
Празничната програма на община Гоце Делчев продължава с изложба ,която ще бъде открита днес ,на 15 октомври (понеделник) в 17.00 ч.
По повод 106 г. от началото на Балканската война 1912 – 1913 г. и Освобождението на град Гоце Делчев (Неврокоп), в Общински исторически музей – Гоце Делчев ще гостува изложбата „Български офицери, родени извън пределите на Княжество България“.
Експозицията е посветена на български офицери, участвали във въстания и войни за освобождението и националното обединение на България. Част от тях са популярни лица. Сред тях са Борис Дрангов, Георги Тодоров, Борис Сарафов, но има и други, незаслужено забравени, като Константин Жостов, Кръстю Златарев, Александър Протогеров, Сотир Атанасов, Алекси Попов, Димитър Думбалаков. Идеята на изложбата е да покаже, че единството на българската нация в края на XIX в. и началото на ХХ в. не се припокрива единствено с държавните граници, а е плод на единното национално чувство на всички българи.
В музея ще бъдат показани още лични вещи и документи на героите от Неврокопско, участници в Балканската война 1912 – 1913 г. и Освобождението на града и региона.
Коментари